Klimatyzator na zimę

Wybór klimatyzatora jest zależny od trzech elementów: możliwości zamontowania, wielkości pomieszczeń oraz opcji dodatkowych. Klasyczne układy klimatyzacji typu split wymagają montażu jednostki na budynku. Należy znaleźć właściwe miejsce na jednostkę zewnętrzną oraz rozprowadzić do pomieszczeń instalację z czynnikiem chłodzącym do zasilania jednostek wewnętrznych.

Montując na zewnątrz jednostkę zewnętrzną należy mieć na uwadze że poziom hałasu na granicy działki nie może przekroczyć 50dB. Należy przeliczyć dodatkowo wartości z karty katalogowej w zależności od odległości. Jednostki pokojowe klimatyzatora mogą być wykonane jako ścienne lub sufitowe.

Przykładem takiego urządzenia jestKlimatyzator Saunier Duval grzewczo-chłodzący 3,67/3,5kW. Moc chłodząca w dużej mierze zależy od kubatury budynku. Typowo zakłada się moce na poziomie około 100 W mocy chłodzącej na m2 pomieszczenia dla wysokości 2,7m. Duży wpływ ma także ilość światła słonecznego a tym samy przeszklenia. W lokalach wykorzystywanych prze grupy osób należy także uwzględnić ich ilość oraz moc na poziomie 120-200W od osoby w zależności od charakteru aktywności.

Z funkcji dodatkowych warto rozważyć opcję ogrzewania. Nowoczesne klimatyzatory w potrafią efektywnie dogrzewać pomieszczenie w okresach przejściowych a nawet przy lekkiej zimie. Koszt ogrzewania klimatyzatorem jest dwa razy niższy niż grzejnikami akumulacyjnymi.