Programator Danfoss Icon – Regulacja PWM

Regulatory Danfoss Icon to najnowsze akcesoria dopisane do katalogu w 2017 roku przeznaczone do ogrzewania podłogowego. Oferta Danfoss Icon opiera się na dwóch modelach. Podstawowy typ, gdzie nastawiamy temperaturę i wskazujemy rodzaj grzania podłogowego uzależniony od bezwładności cieplnej, jest wyjątkowo prosty w obsłudze. Drugie urządzenie ma dodatkowo regulator 7-mio dniowy oraz złącze na opcjonalny czujnik podłogowy. Dzięki temu jest opcja zautomatyzowanego obniżania temperatur na godziny nocne i kiedy jesteśmy poza domem według jednego z wybranych cykli 7-mio dniowych. Z uwagi na to możemy obniżyć rachunki za ogrzewanie. Dodatkowy sensor temperatury podłogi powinno się wykorzystać, gdy:

– temperatura podłogi ma być na stałym poziomie,

– stosujemy zasilanie ogrzewania podłogowego z kotła wysokotemperaturowego (np. stałopalnego) i chcemy zadbać, by nie przegrzać podłogi wtedy, gdy jest wykonana z drewna.

Sterowanie PWM

Regulacja szerokością impulsu (PWM) to najbardziej skuteczna metoda sterowania układem grzewczym o dużej bezwładności cieplnej. Do takich obiegów grzejnych zaliczają się:

– wodne ogrzewanie podłogowe

– podłogówka elektryczna

– wodne ogrzewanie podłogowe w starszych układach o znacznej pojemności wodnej

W odróżnieniu od zwykłego regulatora, jaki włącza się i kończy pracę tylko dla wybranej temperatury, termostat PWM funkcjonuje inaczej. Dobiera „okna czasowe” uruchomienia i wyłączenia elementu grzewczego w taki sposób, by podtrzymać temperaturę najbliżej nastawionej temperatury i dogrzewa: niedługimi impulsami wtedy, gdy temperatura finalna została uzyskana. Dzięki temu prędzej odpowiada na wahania temperatury, co skutkuje większą ekonomiką funkcjonowania. Termostaty Danfoss Icon mają możliwość kierować napędami elektrycznymi 230V o łącznej mocy do 10W. Ze względu na dobrą cenę można pokusić się o dopasowanie ich do grzania na prąd. Wystarczy dokupić mini przekaźnik z cewką na 230V i łączami o maksymalnym obciążeniu 16 A. Koszt tego urządzenia to ok. 16-20 zł. Takie rozwiązanie podpowiadamy osobom z wiedzą w zakresie elektrotechniki.