Tanie piece z dwiema funkcjami – ostatnia okazja

W połowie września 2015 roku weszły w obieg nowe regulacje, jakie wprowadziły dla producentów obostrzenia w sprawie udostępniania na rynek pieców zasilanych gazem o wydajności mniejszej niż 86 %. Wynikiem takiej sytuacji jest redukcja oferty w zasadzie tylko do pieców z funkcją kondensacji dla najnowszych instalacji centralnego ogrzewania. Do września 2018 warunkowo mogą być produkowane na wymogi UE kotły z otwartą komorą dwufunkcyjne, które w obecnych warunkach są fundamentem przy wymianie kotła dwupłaszczowego w mieszkaniu np:

– Kocioł zasilany gazem dwuobiegowy Beretta Quadra II 8-24kW

– Piec na gaz dwupłaszczowy Junkers Ceraclass 14-24kW

– Piec gazowy dwufunkcyjny Vaillant atmoTEC pro 9-24kW

– Piec zasilany gazem dwupłaszczowy Ariston Clas Evo 10-24kW

Także tylko i wyłącznie do września 2018 na wymogi Unii Europejskiej będą wytwarzane najtańsze piece kondensacyjne o najwyższej emisji tlenków azotu, jakie są alternatywą dla pieców z komorą zamkniętą, takie jak np.:

– Piec na gaz dwuobiegowy Junkers Cerapur Midi 7-24kW kondensacyjny

Kotły gazowe tego rodzaju przypuszczalnie będą jeszcze jakiś czas obecne na rynku do zakończenia stoków i będą mogły być montowane. Podstawą jest tu zapis o „wprowadzeniu towaru do sprzedaży”. Jeżeli produkt jest w obrocie (na magazynie dystrybutora, salony sprzedaży) przed wytyczoną datą, to jest możliwość legalnej sprzedaży i instalacji. Co, kiedy wyczerpie się zapas magazynowy? W obrocie zostaną klasyczne piece z funkcją kondensacji spełniające wyższe wymagania do efektywności jak i emitowania związków azotowych.Osoby wymieniające przestarzały piec dwupłaszczowy, będą musiały wydać więcej na zakup pieca z funkcją kondensacji, jak również modernizacji układu szachtowego.