Odnawialne źródła energii jako podstawa domowych układów grzewczych

OZE to takie, których wykorzystywanie nie wiąże się z ich długotrwałym brakiem, ponieważ odnawiają się w względnie szybkim tempie. To zasoby naturalne, które pomimo nieprzerwalnego zużywania odbudowują się od nowa, ponieważ przebiegi ich tworzenia trwają krótko i nadal są okoliczności, by trwały one w przyrodzie.

Do odnawialnych źródeł energii wliczamy m.in.: promieniowanie słoneczne, wiatr, opady, pływy i fale morskie, geotermię i biomasę.

Promieniowanie słoneczne jest najpopularniejszym źródłem energii odnawialnej. Do niedawna korzystanie z energii słońca było niezbyt korzystne finansowo, ponieważ wartość tworzenia tej instalacji był bardzo wysoki. Dzięki upowszechnieniu systemu dopłat wykorzystanie energii promieniowania słonecznego jest coraz bardziej popularne. Instalacje grzewcze oparte są o solary wykorzystywane do ogrzewania wody oraz fotowoltaniczne wykorzystujące energię słoneczną do wytwarzania energii elektrycznej. Nowoczesne układy oparte o odnawialne źródła energii mają możliwość skorzystać nie tylko z pełnego nasłonecznienia, ale również z promieniowania rozproszonego. Z tego względu panele fotowoltaniczne produkują prąd choćby w zachmurzone dni i deszczowe. Ma to wpływ na znacznie wyższą intratność układów grzewczych.

Na naszym rynku coraz większą renomę zdobywają również elektrownie wiatrowe oraz pompy ciepła. Polska ma bardzo korzystne warunki do wykorzystania siły wiatru ciepłych wód podziemnych. Siła wiatru przy pomocy turbin wiatrowych przekształcana jest w prąd i pożytkowana do zasilania budynków. Ciepło ziemi można spożytkować do wytworzenia energii użytkowej, czyli elektrycznej i ciepła.

W kwestii instalacji grzewczych domowych do ogrzewania oddzielnego budynku można wykorzystać energię geotermalną z pomocą pomp ciepła. Mogą być one stosowane do układów klimatyzacji i ogrzewania wnętrza.