Grzejniki: montowanie i wybieranie sprawy podstawowe

Będąc w temacie kaloryferów, tym razemzajmiemy się kwestiami podstawowymi. Od czego trzeba rozpocząć, czyli na co zwrócić uwagę wybierając grzejnik do lokalu?

Odpowiednio dostosowane grzejniki dają gwarancję zdwojonej oszczędności. Pierwszej, przy zakupie, ponieważ najczęściej wychodzi na jaw, że jest możliwe wybrać mniejszy, a co za tym idzie tańszy kaloryfer. Kolejna oszczędność wynika z bardziej skutecznej funkcjonowaniaregulacji służącej doregulacji temperatury ? czym mniejsza pojemnośćsystemu (czyli mniejsze grzejniki), tym mniejsza ilość wody w instalacji, czyli mniejszabezwładność. Zawsze zasadne jestwięc wybierać optymalnie ? możliwie najmniejszykaloryfer. To zadecyduje o tym, że nasz dom będzie ciepły, a rachunki niższe.

Podstawową sprawą przywybieraniu grzejnika jestcharakterystyka zapotrzebowania na mocgrzewczą pomieszczenia. Zapotrzebowanie tozależy od parukwestii, m. in. : rodzajubudowli, zastosowanejocieplenia, rodzaju okienoraz wentylacji. Weryfikacja wszystkich pozwoli nadokładne dobranie grzejnika dopokoju, w którym powinienfunkcjonować. Obecnie dostępne sąrównież aplikacje, jakie na podstawie szczegółów dotyczących instalacjikalkulują i dobierajągrzejniki.

Egzemplifikacja:

Pokój o powierzchni 16m2 wbudynku po remoncie izolacji ma zapotrzebowanie na moc około 80 W/m. Dokonującprostych obliczeń okazuje się, że szukany grzejnikpowinien mieć moc zbliżoną do 700-1200W.

W tym momencie pozostaje namzdecydować się na konkretny rodzajkaloryfera i dopasować wymiarami domiejsca, gdzie będziezamontowany.