Płyty do wózków widłowych

Dla ułatwienia załadunku pokaźnych towarów stosuje się najazdy i przejazdy. Używa się ich z reguły w okolicznościach, kiedy do pokonania jest jakaś przeszkoda przykładowo klatka schodowa lub jako most łączący magazyn z kontenerem. Służą w szczególności jako pomost do ułatwionego przemieszczania maszyn, drobnych pojazdów kołowych, gąsienicowych, paleciaków czy wózków dla niepełnosprawnych.

Wytwarza się je albo jako pojedyncze tory i używa podwójnie wtedy ich wzajemne położenie zalezy od rozstawu kół przewożonej maszyny lub jako jednolitą płaszczyznę, która ułatwia przemieszczanie na całej szerokości busa.

Płyty samochdowe na rampę zrobione są w zasadzie na ustaloną szerokość i są jednolitą płaszczyznę zrobioną z materiału bezpiecznego albo są taką powłoką bezpieczną pokrywane. Często spotykane zwłaszcza są rampy zrobione z profili kształtowych z lekkiego materiału, bo mała waga przy zachowaniu dużej sztywności konstrukcji ułatwia ich montowanie i korzystanie.

Drobne i poręczne przejazdy aluminiowe przeznaczone do załadowania i rozładunku niedużych pojazdów takich jak motocykle, małe traktorki ogrodowe itp. Obciążalność dopuszczalna pary takiego przejazdu maleje wraz z jego długością, ale również ze wzrostem szerokości pojedynczego najazdu. Należy uwzględnić, że rozmiar roboczy najazdu, po którym przesuwa się pojazd, jest odrobinę mniejszy od całkowitej szerokości skrajnej.