Cena skrzyni ładunkowej

Przy remoncie lub przeróbce burt aluminiowych należy na początek określić kilka spraw. Zacznijmy od wymiaru pionowego zabudowy, bo od niej zależą koszty remontu.

Najtańszym rozwiązaniem jest burta wysokości 400 mm, gdyż do tego celu można użyć gotowego profilu wykonanego w całości. W chwili, kiedy ściana boczna ma mieć inną wysokość, należy użyć do przeróbki desek aluminiowych o szerokości 100, 150 lub 200 mm. Deski te łączy się ze sobą za pomocą systemu uchwytów, które pozwalają na zespolenie konstrukcji w jedną całość bez potrzeby stosowania wkrętów czy nitów.

Następną sprawą jest to, czy zamierzamy burty malować, czy nie mają być niczym pokryte. Aluminium jest metalem, które łatwo się niszczy. Elementy burtowe występują w różnych wykonaniach: z aluminium surowego i anodowanego, które w procesie tworzenia jest zabezpieczane przed utlenianiem. Jeśli profile będą czymś pokrywane, wybierz surowe aluminium, bo jest tańsze, a przecież naklejka będzie stanowiła warstwę ochronną. Jeśli zamierzasz otrzymać metaliczny wygląd burt, lepiej wybrać aluminium anodowane ? droższe, ale już zabezpieczone.

Kolejny wątek to kłonice. W samochodzie niedługim, do 3 metrów, wystarczą kłonice skrajne, mocowane w narożnikach. Do pojazdu długiego warto zastosować dodatkowo kłonice boczne rozdzielające zabudowę na mniejsze kawałki, przez co osobne kawałki burtowe będą lżejsze i lżej je będzie otwierać jednej osobie. By mieć sposobność ładowania z boku auta towarów dłużycowych, kłonice boczne powinny mieć możliwość zdemontowania w czasie załadunku.
Do tego służą zaczepy mocowane do ramy.

Jeszcze jedną rzeczą jest system łączenia burt. Można użyć zamknięć zewnętrznych mocowanych na powierzchni burty, ale lepiej wygląda specjalny profil pionowy mocowany z boku burty, zawierający już na wyposażeniu gniazdo z zamykaczem. Dzięki temu samochód w trakcie jazdy nie posiada elementów wystających i stawia mniejsze opory powietrzne.